Зелені інновації для відновлення традиційного сільського господарства в українських Карпатах

Проект базується на реальних потребах та можливостях, що існують в регіоні, для сталого розвитку сільського господарства й збереження біорізноманіття. Карпатське господарювання, після десятиліть нераціональних перетворень, має повернути на шлях збалансованого розвитку та поваги до культурних традицій і навколишнього природного середовища. Руйнування традиційного господарювання є причиною втрати біорізноманіття: заради елементарного виживання люди часто змушені по-хижацьки полювати на гірську форель чи знищувати для продажу за безцінь лісові цінності, не дбаючи часом про збереження природи навіть у заповідних зонах.

Учасники наших попередніх проектів визначили найбільш гострі проблеми, на яких необхідно сьогодні зосередитись. Це втрата сільськогосподарських традицій і брак підтримки небагатьох існуючих спроб відновити або захистити традиційні сільськогосподарські продукти. Низький рівень зацікавленості  місцевих господарів у збереженні сільськогосподарських традицій через неспроможність конкурувати з глобальним ринком. Нестача знань та інформації щодо сучасних методів та наявного позитивного досвіду.

Вирішенню цих проблем можна зарадити, залучивши міжнародний досвід та інноваційні механізми Зеленої Економіки, до яких нині звертається все більше теоретиків і практиків у всьому світі. Проект сприяє збереженню біорізноманіття та впровадженню механізмів Зеленого економічного курсу для підтримки місцевих ініціатив в українських Карпатах.

Практика господарювання на засадах сталого виробництва та споживання у нас існує, конкретні приклади (на жаль, їх не багато) досліджені й описані в наших публікаціях. Саме ці крихти досвіду ми пропонуємо для використання в інших районах Карпат. Громади, які зацікавляться досвідом сусідів, зможуть запросити до себе авторів ініціатив, щоб почути про все безпосередньо від них.

В рамках проекту в жовтні 2011 року проведено два тренінги в селах Чернівецької та Львівської областей. Базуючись на дослідженні існуючих традицій, потенціалу та потреб конкретних сіл, місцеві організатори та експерти - практики з сусідніх областей проаналізували можливі шляхи розвитку дрібних сільськогосподарських виробництв (молочне, рибне, заготівля лісових продуктів, мед тощо), екологічно дружнього сільського туризму та виготовлення традиційної сувенірної продукції. Тренінги включають також питання екологічного менеджменту, використання інструментів Зеленої економіки, поради щодо практичних засобів збереження природних цінностей та біорізноманіття.

В регіонах є активні господарники, котрі готові вчитися й переймати існуючий досвід, - як міжнародний, так і від найближчих сусідів, - і вже почали діяти після тренінгів. Таким чином, поступово створюється мережа ініціаторів Зеленої економіки в українських Карпатах, і цей досвід, на думку учасників проекту, може бути застосований і в інших гірських регіонах.

 

Проект здійснюється в рамках програми “Матра” Посольства Королівства Нідерландів в Україні. Оновлення цього сайту є складовою проекту.